1958 British Empire and Commonwealth Games

VI British Empire and Commonwealth Games
Host city Cardiff, Wales
Nations participating 35
Athletes participating 1122
Events 94
Opening ceremony 18 July
Closing ceremony 26 July
Queen's Baton Final Runner Ken Jones
Main venue Cardiff Arms Park
<  V VII  >

The 1958 British Empire and Commonwealth Games (Welsh: Gemau Ymerodraeth Prydain a'r Gymanwlad 1958) were held in Cardiff, Wales, from 18–26 July 1958.

Thirty-five nations sent a total of 1,130 athletes and 228 officials to the Cardiff Games and 23 countries and dependencies won medals, including, for the first time, Singapore, Ghana, Kenya and the Isle of Man.

The Cardiff Games introduced the Queen's Baton Relay, which has been conducted as a prelude to every British Empire and Commonwealth Games ever since.

Venues

The British Empire and Commonwealth Games, including the opening and closing ceremonies, were held at the Cardiff Arms Park in the centre Cardiff. A new Wales Empire Pool was constructed for the event. The Sophia Gardens Pavilion was used for the boxing and wrestling events, and Maindy Stadium was used for cycling. 178,000 tickets were eventually sold during the Games.[1][2]

Participating teams

36 countries and territories[3] were represented (and 1,100 athletes),[4] being the largest number to date, with a significant number of teams competing for the first time at the 1958 British Empire and Commonwealth Games.

At Cardiff Arms Park, an anti-apartheid crowd protested at the all-white South African team; games organisers responded that non-white South Africans were ineligible as their associations were not affiliated to the international federations.[5] South Africa left the Commonwealth in 1961 and next appeared at the Games in 1994.[4]

(Teams competing for the first time are shown in bold).

Participating Commonwealth countries and territories

Medals by country

  Host nation (Wales)

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 England29222980
2 Australia27221766
3 South Africa1310831
4 Scotland55313
5 New Zealand46919
6 Jamaica4217
7 Pakistan35210
8 India2103
9 Singapore2002
10 Canada1101627
11 Wales13711
12 Northern Ireland1135
13 Bahamas1102
 Barbados1102
15 Malaya0202
16 Nigeria0112
17 British Guiana0101
 Uganda0101
19 Southern Rhodesia0022
 Kenya0022
 Trinidad and Tobago0022
22 Ghana0011
 Isle of Man0011
 Northern Rhodesia0011
Total9494104292

Medals by event

Athletics

Bowls

Boxing

Boxing Events were at Sophia Gardens Pavilion, Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
FlyweightMen Jackie Brown (SCO) Tommy Bache (ENG) Peter Lavery (NIR)
 Donald Braithwaite (WAL)
BantamweightMen Howard Winstone (WAL) Oliver "Frankie" Taylor (AUS) Olfred Owen (SCO)
 Richard Hanna (NIR)
FeatherweightMen Wally Taylor (AUS) Malcolm Collins (WAL) Gert Coetzee (SAF)
 John McClory (NIR)
LightweightMen Dick McTaggart (SCO) James Jordan (NIR) John Cooke (ENG)
 Paddy Donovan (NZL)
Light WelterweightMen Henry Loubscher (SAF) Robert Kane (SCO) Joseph Jacobs (ENG)
 Raymond Galante (CAN)
WelterweightMen Joseph Greyling (SAF) Thomas Kawere (UGA) Robert Dickson Scott (SCO)
 Brian Nancurvis (ENG)
Light MiddleweightMen Grant Webster (SAF) Stuart Pearson (ENG) James Arthur Walters (CAN)
 Bill Brown (WAL)
MiddleweightMen Terry Milligan (NIR) Philippus du Plessis (SAF) Robert Piau (CAN)
 John Caiger (ENG)
Light HeavyweightMen Tony Madigan (AUS) Robert Higgins (WAL) William Bannon (SCO)
 Gerhardus Jacobus De Bruyn (SAF)
HeavyweightMen Daniel Bekker (SAF) David Thomas (ENG) Roger Pleace (WAL)
 Gbadegesin Salawu (NGR)

Cycling

Track

The track cycling events were held at the Maindy Stadium in Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
Time TrialMen Neville Tong (ENG)00:01:12 Warren Scarfe (AUS)00:01:12 Warwick Dalton (NZL)00:01:13
SprintMen Dick Ploog (AUS) Karl Barton (ENG) Lloyd Binch (ENG)
Individual PursuitMen Norman Sheil (ENG)00:05:10 Tom Simpson (ENG)00:05:11 Warwick Dalton (NZL)00:05:15
10 Miles ScratchMen Ian Browne (AUS)00:21:40 Warren Johnston (NZL) Don Skene (WAL)

Road

Event Gold Silver Bronze
Road RaceMen Ray Booty (ENG)05:16:34 Frank Brazier (AUS)05:19:22 Stuart Slack (IOM)05:19:22

Fencing

Event Gold Silver Bronze
FoilMen Raymond Paul (ENG) Ivan Lund (AUS) René Paul (ENG)
Foil - TeamMen England (ENG) Australia (AUS) Wales (WAL)
ÉpéeMen Bill Hoskyns (ENG) Mike Howard (ENG) Allan Jay (ENG)
Épée - TeamMen England (ENG) Canada (CAN) Australia (AUS)
SabreMen Bill Hoskyns (ENG) Ralph Cooperman (ENG) Mike Amberg (ENG)
Sabre - TeamMen England (ENG) Australia (AUS) Wales (WAL)
FoilWomen Gillian Sheen (ENG) Barbara McCreath (AUS) Mary Glen-Haig (ENG)

Rowing

The rowing events were held on Llyn Padarn in Llanberis.

Event Gold Silver Bronze
Single ScullsMen Stuart MacKenzie (AUS)00:07:20 James Hill (NZL)00:07:24 Russell Carver (ENG)00:07:27
Double ScullsMen Mike Spracklen & Geoffrey Baker (ENG)00:06:54 Mervyn Wood & Stuart MacKenzie (AUS)00:07:01 Norman Suckling & James Hill (NZL)+0.75 lgths
Coxless pairMen Bob Parker & Reg Douglas (NZL)00:07:11 Jonathan Hall & Stewart Douglas-Mann (ENG)00:07:14 Stephen Roll & Kevin Webb (AUS)00:07:33
Coxless fourMen Roger Pope, Keith Shakell, David Young & Creighton Redman (ENG)00:06:34 Glen Smith, Malcolm Turnbull, Richard McClure & John Madden (CAN)00:06:39 David Edwards, John Fage, David Prichard & John Edwards (WAL)00:06:48
Coxed fourMen Colin Porter, John Vigurs, Simon Crosse, Michael Beresford & Richard Gabriel (ENG)00:06:46 Donald Arnold, Walter D'Hondt, David Helliwell, Lawrence Stapleton & Sohen Biln (CAN)00:06:53 Graeme Allen, Ralfe Currall, Kevin Evans, Lionel Robberds & Roland Waddington (AUS)NTT
EightsMen A.A. MacKinnon, D.J. Arnold, D.W. Pretty, G.A. Mervyn, I.W. d'Hondt, L.K. Loomer, R.A. Wilson, S. Biln, & W.A. McKerlich (CAN)00:05:51 Bruce Leonard Evans, Graeme Keith Allan, Kenneth Philip Railton, Kevin John Evans, Lionel Philip Robberds, Neville John Clinton, Ralph Raymond Currall, Roland Peter Waddington, & Victor Albert Schweikert (AUS)00:05:56 A.C. Hancox, D.S.S. Elliot, Dennis R. Mount, H.A. Wober, J.A. Stephenson, J.F.C. Badcock, J.P. McK. Thomson, R.J. Workman, & R.L. Penney (ENG)00:06:10

Swimming

Swimming events were held at the Wales Empire Pool in Cardiff.

Men's events

Event Gold Silver Bronze
110 yd freestyle John Devitt (AUS)56.6 Gary Chapman (AUS)56.6 Geoff Shipton (AUS)57.0
440 yd freestyle John Konrads (AUS)4:25.9 Ian Black (SCO)4:28.5 Gary Winram (AUS)4:32.4
1650 yd freestyle John Konrads (AUS)17:45.4 Gary Winram (AUS)18:17.2 Murray McLachlan (SAF)18:19.2
110 yd backstroke John Monckton (AUS)1:01.7 John Hayres (AUS)1:03.5 Robert Wheaton (CAN)1:06.5
220 yd breaststroke Terry Gathercole (AUS)2:41.6 Peter Rocchi (SAF)2:44.9 Chris Walkden (ENG)2:47.3
220 yd butterfly Ian Black (SCO)2:22.6 Graham Symonds (ENG)2:25.5 Brian Wilkinson (AUS)2:31.0
4×220 yd freestyle relay  Australia (AUS)
Gary Chapman
Brian Wilkinson
John Konrads
John Devitt
8:33.4  Scotland (SCO)
Athole Still
Ian Black
James Leiper
Bob Sreenan
8:54.2  Canada (CAN)
Kenneth Williams
Peter Bell
Cam Grout
William Slater
9:01.8
4×110 yd medley relay  Australia (AUS)
Gary Chapman
John Monckton
John Devitt
Terry Gathercole
4:14.2  Canada (CAN)
George Park
Kenneth Williams
Peter Bell
Bob Wheaton
4:26.3  England (ENG)
Christopher Walkden
Graham Sykes
Graham Symonds
Neil McKechnie
4:26.4

Women's events

Event Gold Silver Bronze
110 yd freestyle Dawn Fraser (AUS)1:01.4 Lorraine Crapp (AUS)1:03.8 Alva Colquhoun (AUS)1:04.0
440 yd freestyle Ilsa Konrads (AUS)4:49.4 Dawn Fraser (AUS)5:00.8 Lorraine Crapp (AUS)5:06.7
110 yd backstroke Judy Grinham (ENG)1:11.9 Margaret Edwards (ENG)1:12.6 Philippa Gould (NZL)1:13.7
220 yd breaststroke Anita Lonsbrough (ENG)2:53.5 Jackie Dyson (ENG)2:58.2 Christine Gosden (ENG)2:58.4
110 yd butterfly Beverley Bainbridge (AUS)1:13.5 Tessa Staveley (NZL)1:14.4 Margaret Iwasaki (CAN)1:15.9
4×110 yd freestyle relay  Australia (AUS)
Alva Colquhoun
Dawn Fraser
Lorraine Crapp
Sandra Morgan
4:17.4  Canada (CAN)
Gladys Priestley
Margaret Iwasaki
S.J. Sangster
Sara Barber
4:30.0  England (ENG)
B.O. Noakes
Diana Wilkinson
Judy Grinham
M.A. Marshall
4:31.5
4×110 yd medley relay  England (ENG)
Judy Grinham
Anita Lonsbrough
Christine Gosden
Diana Wilkinson
4:54.0  Australia (AUS)
Alva Colquhoun
Barbara Evans
Beverley Bainbridge
Gergaynia Beckett
4:55.1  Canada (CAN)
Gladys Priestley
I.C.B. Service
Margaret Iwasaki
Sara Barber
5:01.6

Diving

Diving events were held at the Wales Empire Pool in Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
3 Metres Springboard DivingMen Keith Collin (ENG)126.78 Bill Patrick (CAN)124.62 Peter Tarsey (ENG)118.81
10 Metres Highboard [Platform] DivingMen Peter Heatly (SCO)147.79 Brian Phelps (ENG)144.49 Ray Cann (ENG)138.5
3 Metres Springboard DivingWomen Charmain Welsh (ENG)118.81 Irene MacDonald (CAN)117.01 Liz Ferris (ENG)113.3
10 Metres Highboard [Platform] DivingWomen Charmain Welsh (ENG)77.23 Ann Long (ENG)73.69 Molly Wieland (ENG)65.82

Weightlifting

Event Gold Silver Bronze
Bantamweight - OverallMen Reginald Gaffley (SAF)299 Ronald Brownbill (ENG)285.5 Marcel Gosselin (CAN)274
Featherweight - OverallMen Tan Ser Cher (SIN)310.5 Chung Kum Weng (MAS)306 Rodney Wilkes (TRI)304
Lightweight - OverallMen Tan Howe Liang (SIN)358 Harry Webber (SAF)340 Ben Helfgott (ENG)340
Middleweight - OverallMen Blair Blenman (BAR)360.5 Winston McArthur (BGU)360.5 Adrian Gilbert (CAN)356
Light Heavyweight - OverallMen Phil Caira (SCO)396.5 Sylvanus Blackman (BAR)385.5 Jack Kestell (SAF)385.5
Middle Heavyweight - OverallMen Manny Santos (AUS)403.5 Tan Kim Bee (MAS)392 Leonard Treganowan (AUS)378.5
Heavyweight - OverallMen Ken McDonald (ENG)455.5 Dave Baillie (CAN)446.5 Arthur Shannos (AUS)394.5

Wrestling

Event Gold Silver Bronze
FlyweightMen Ian Epton (SAF) Shujah-ud-Din (PAK) Fred Flannery (CAN)
BantamweightMen Muhammad Akhtar (PAK) Geoff Jameson (AUS) Daniel van der Walt (SAF)
FeatherweightMen Abraham Geldenhuys (SAF) Siraj-ud-Din (PAK) Albert Aspen (ENG)
LightweightMen Muhammad Ashraf (PAK) Alastair Duncan (SCO) Anthony Ries (SAF)
WelterweightMen Muhammad Bashir (PAK) Lachmi Kant Pandey (IND) Coenraad de Villiers (SAF)
MiddleweightMen Hermanus van Zyl (SAF) George Farquhar (SCO) Ray Myland (ENG)
Light HeavyweightMen Jacob Theron (SAF) Muhammad Ali (PAK) Bob Steckle (CAN)
HeavyweightMen Lila Ram Sangwan (IND) Jacobus Hanekom (SAF) Ray Mitchell (AUS)

References

  1. Williams (Ed.), Stewart (1973). "Chapter 2: J.H.Morgan reviews fifty years of sport in Cardiff". The Cardiff Book: Volume I. Stewart Williams Publishers. pp. 35–36. ISBN 0-900807-05-9.
  2. "A brief history of Sophia Gardens". ESPN. Retrieved 4 November 2014.
  3. "1958 British Empire & Commonwealth Games". thecgf.com/. Commonwealth Games Federation. Retrieved 3 August 2014.
  4. 1 2 Prior, Neil (19 July 2012). "Cardiff Empire Games 1958: A 'triumph' for Wales". BBC News. Retrieved 2013-04-05.
  5. Ramsamy, Sam (1991). "Apartheid and Olympism: on the Abolishment of Institutionalized Discrimination in International Sport". In Fernand Landry, Marc Landry, Magdeleine Yerlès. Sport, the Third Millennium: Proceedings of the International Symposium, Quebec City, Canada, May 21-25, 1990. Presses Université Laval. pp. 539–548: 540. ISBN 9782763772677. Retrieved 17 June 2013.
Preceded by
Vancouver
British Empire and Commonwealth Games
Cardiff
VI British Empire and Commonwealth Games
Succeeded by
Perth
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.