Vítejte ve Wikipedii,
internetové encyklopedii, kterou může upravovat každý.
Česká Wikipedie má nyní 463 326 článků.

Jiné jazyky
Embassy
Článek týdne

Volarský dům alpského typu (německy Wallerer Haus) je na území České republiky ojedinělý typ venkovského dřevěného domu, jenž se vyskytuje v šumavském městě Volary, které proto někdy bylo nazýváno „alpským městečkem na Šumavě“. Mimo Volary se vyskytuje ještě v sousední obci Dobrá a jeden dům se nachází i v Železné Rudě. Další, do současnosti nedochované domy, stály v Českých Žlebech, Lenoře, Hůrce a Vimperku. V širším okolí Šumavy (Chodsko, Klatovsko, Plánicko) se vyskytují domy volarským stylem více nebo méně ovlivněné. Tento typ horského domu je koncipován tak, aby umožňoval provoz hospodářství i v zimních měsících. Vše se tedy nachází pod jednou střechou. Dům je patrový, přízemí je zděné nebo dřevěné, horní patro pak dřevěné. Dům je krytý sedlovou střechou s malým sklonem, původně šindelovou nebo prkennou, zatíženou kameny.

Tento druh staveb přinesli na Šumavu kolonisté z Tyrolska nebo Štýrska v 16. století. Stavby byly dobře přizpůsobeny podmínkám šumavských zim. Po roce 1945, kdy došlo k odsunu německého obyvatelstva, se ve Volarech nacházelo 85 roubených domů. Jednalo se tehdy o nejrozsáhlejší dochovanou část města sestávající z roubených budov v Evropě. Nově příchozí čeští obyvatelé z různých konců Československa a Slováci z Rumunska, kteří sem byli přesídleni, nenašli vztah k této architektuře a dávali přednost bydlení ve zděných domech. Domy tak chátraly, v padesátých letech 20. století byly některé dokonce prodány zájemcům jako palivové dříví. V roce 2017 bylo uváděno již jen 14 domů.
Víte, že…
  • …k předchůdcům tanku patřil Boiraultův stroj (na obrázku)?
  • …v paleocénu žil had Titanoboa, jehož hmotnost podle odhadů přesahovala jednu tunu?
  • …fotograf David Redfern, specializující se na fotografie hudebníků, prodal v roce 2008 své fotografie fotobance Getty Images?
  • …problém rezistence na anthelmintika se týká především ovcí, koz a koní?
Listování kategoriemi
Články podle témat Čas Dorozumívání Geografie Historie Informace Kultura Lidé Matematika Politika Právo Příroda Rekordy Společnost Sport Technika Umění Věda Vojenství Vzdělávání Zdravotnictví Život Seznamy
Tematické portály
Hlavní témata Historie Geografie Příroda a technika Doprava Lidé a společnost Kultura a umění Náboženství Sport
Wikipedie
O nás Česká Wikipedie Diskuse o Wikipedii Spolek Wikimedia ČR Kontakt Jak citovat Wikipedii

Pomozte vylepšit • Často čtené texty nižší kvality • Další nedodělané články • Chybějící články

Podpora Úvod pro nováčky Řekněte si o pomoc Zdroje informací Často kladené otázky Časté chyby
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
Commons – úložiště médií
Wikidata – databáze vědomostí
Wikislovník – výkladový slovník
Wikizdroje – původní dokumenty
Wikicitáty – sbírka citátů
Wikiknihy – knihy a manuály
Wikizprávy – zpravodajství
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
Wikidruhy – biologický adresář
Wikicesty – cestovní průvodce
Meta-Wiki – koordinace projektů
MediaWiki – wiki software
Obrázek týdne
Podzim v národním přírodním parku Svaté Hory v Doněcké oblasti na Ukrajině
Podzim v národním přírodním parku Svaté Hory v Doněcké oblasti na Ukrajině
Aktuality
2. října – pátek
V Česku začala hlavní část krajských voleb a prvního kola senátních voleb.
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania byli pozitivně testováni na onemocnění covid-19. Prezident byl z preventivních důvodů hospitalizován.
V ruském Nižném Novgorodě se upálila na protest novinářka Irina Slavinová, a to den po policejní razii v souvislosti s opozičním hnutím Otevřené Rusko.
Evropská unie schválila sankce vůči 40 běloruským funkcionářům odpovědným za manipulace s volbami a násilnosti při potlačování demonstrací.
1. října – čtvrtek
Tokijská burza kvůli výpadku hardwaru pozastavila na celý den obchodování.
30. září – středa
Pandemie covidu-19 v Česku: vláda rozhodla o vyhlášení nouzového stavu na celém území republiky od pondělí 5. října na 30 dní.
Pandemie covidu-19 na Slovensku: vláda vyhlásila od 1. října nouzový stav.
Pro občany v izolaci či karanténě kvůli covidu-19 předčasně začaly krajské a senátní volby na 78 „drive-in“ stanovištích.
27. září – neděle
Arménie a Arcach vyhlásily kvůli probíhajícím střetům mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojenskými jednotkami v oblasti Náhorního Karabachu všeobecnou mobilizaci a stanné právo. Ázerbájdžán vyhlásil mobilizaci částečnou.
25. září – pátek
Senát PČR ocenil významné osobnosti Stříbrnou pamětní medailí, mimo jiné biskupa Václava Malého, skupinu Spirituál kvintet nebo in memoriam Jaroslava Kuberu.
24. září – čtvrtek
Únik kyanidu způsobil masivní úhyn vodních organismů v 38kilometrové části toku řeky Bečvy. Rybáři odvezli do kafilérií přes 30 tun mrtvých ryb.
Mezinárodní akademie televizních umění a věd zveřejnila nominace na ceny Emmy, mezi nimiž byl i český webový seriál #martyisdead.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.