ইংৰাজী ভাষা

ইংৰাজী
English
ইংলিছ
কোৱা হয় যুক্তৰাজ্য
যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া, আয়াৰলেণ্ড, কানাডা, দক্ষিণ আফ্ৰিকা, নিউজিলেণ্ড আৰু অন্যান্য দেশত
(আন্তৰ্জাতিক যানবাহনতো ব্যৱহৃত)
স্থানীয় ভাষিক মাতৃভাষী: ৩-৮,০০০,০০০
দ্বিতীয় ভাষা: ১৫০,০০০,০০০-১,০০০,০০০,০০০  (date missing)
ভাষা পৰিয়াল
Indo-European
  • জাৰ্মানী

    • পশ্চিম জাৰ্মানী
লিখন প্ৰণালী লেটিন বৰ্ণমালা
আধিকাৰিক স্থিতি
আধিকাৰিক ভাষা আইনত, একমাত্ৰ: লাইবেৰিয়া, বহু কমনৱেলথ ৰাষ্ট্ৰ
আইনত, কেৱল নহয়: কানাডা, হংকং, আয়াৰলেণ্ড, দক্ষিণ আফ্ৰিকা, ভাৰত, ফিলিপাইন, ছিঙ্গাপুৰ, ইউৰোপীয় ইউনিয়ন
কাৰ্যত, একমাত্ৰ: অস্ট্ৰেলিয়া, যুক্তৰাষ্ট্ৰ
কাৰ্যত, একমাত্ৰ নহয়: নিউজিলেণ্ড, যুক্তৰাজ্য
ভাষা সংকেত
ISO 639-1 en
ISO 639-2 eng
ISO 639-3 eng
ইংৰাজী যিবোৰ দেশত বা অঙ্গৰাজ্যত ৰাষ্ট্ৰভাষা হিছাপে প্ৰচলিত সেইবোৰ গাঢ় নীলা ৰঙেৰে চিহ্নিত আনহাতে যিবোৰ দেশত বা অঙ্গৰাজ্যত ইংৰাজী ৰাষ্ট্ৰভাষা সত্ত্বেও প্ৰধানত কথিত ভাষা নহয়, সেইবোৰ পাতল নীলা ৰঙেৰে চিহ্নিত

ইংৰাজী (ইংৰাজী ভাষাত: English; ইংলিছ) ইন্দো-ইউৰোপীয় ভাষা-পৰিবাৰৰ জাৰ্মানীয় শাখাৰ পশ্চিমীয়া দলৰ এটা ভাষা।

জাৰ্মান গোত্ৰ অ্যাংগল্‌স, স্যাক্সন আৰু কিছু ভাষাৰ পৰা ইংৰাজী ভাষাৰ উৎপত্তি হৈছিল।


১৫০০ চনৰ ফালে বিৰাট স্বৰধ্বনি সৰণ (Great Vowel Shift) সংঘটিত হয় আৰু আধুনিক ইংৰাজীৰ উদ্ভৱ ঘটে। উইলিয়াম শ্বেক্সপিয়েৰৰ ৰচনাসহ আধুনিক ইংৰাজী সাহিত্যৰ প্ৰায়বোৰেই এই আধুনিক ইংৰাজী ভাষাত লিখা।

এথ্‌নোলগ অনুসাৰে ইংৰাজী ভাষাৰ মাতৃভাষীৰ সংখ্যা প্ৰায় ৩৪ কোটি। মাতৃভাষীৰ সংখ্যা অনুযায়ী ইংৰাজীৰ স্থান ম্যাণ্ডাৰিন, হিন্দী আৰু স্পেনিছ ভাষাৰ পিছতেই।

প্ৰথমে ইংলেণ্ড আৰু পিছত মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজনৈতিক, অৰ্থনৈতিক, বৈজ্ঞানিক আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰভাৱৰ কাৰণে বিশ্বৰ অন্য যিকোনো ভাষাতকৈ ইংৰাজীয়েই বেছি বিস্তাৰ লাভ কৰিছে। ইংৰাজী প্ৰায় ৫২খন দেশৰ জাতীয় বা চৰকাৰী ভাষা।

বিশ্বৰ ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰী জনসংখ্যাৰ ৩৫ শতাংশই ইংৰাজীভাষী।

আধুনিক যোগাযোগ আৰু বিভিন্ন পেছাত ইংৰাজীৰ ব্যাপক ব্যৱহাৰৰ কাৰণে এইটো বৰ্তমানৰ বিশ্বৰ সবাতোকৈ বেছি অধীকৃত দ্বিতীয় ভাষা। সংস্কৃতি আৰু প্ৰযুক্তিৰ নতুন নতুন আন্তৰ্জাতিক পৰিভাষাৰ অধিকাংশই ইংৰাজী পৰা আহিছে।




তথ্য সংগ্ৰহ

গ্ৰন্থপঞ্জীত নিৰ্দেশিত গ্ৰন্থাৱলী

নিৰ্বাচিত গ্ৰন্থপঞ্জী

বহিঃসংযোগ

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.